2009. július 29., szerda

Hagymás-krumplis zsömlék

Hozzávalók:



80 dkg fehér liszt

20 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt

1 kocka friss élesztő

2-3 teáskanál só, ízlés szerint

kb 2,5-3 dl víz- menet közben látszik mennyi kell belőle

1 közepes szem főtt krumpli

1 fej felaprított vöröshagyma



A langyos vízbe belemorzsolom az élesztőt és 20 percet pihentetem, addig összeöntöm a több i hozzávalót, majd a 20 perc letelte után összedolgozom az élesztővel, dagasztásnál egy kis olajat is teszek hozzá. Addig pihentetem, míg a kétszeresére nem nő.Majd ezután formázom, tepsibe teszem és még így is pihentetem egy kicsit. (20-30 percet)

180-200 fokon sütöm, míg szép piros nem lesz. Miután kivettem, megkenem vízzel, hogy a teteje megpuhuljon.



Finom lett nagyon, csak én kicsit sok vízzel dolgoztam és picit lágy lett a tésztám. Legközelebb kevesebb folyadékot használok.



Ezt most nagyjából hasra ütés alapján készítettem.:)

2009. július 27., hétfő

Gabonafajták III.

Kukorica



A kukorica, mint ahogy egyik elnevezése is utal rá (málé, törökbúza, tengeri-a tengeri búza kifejezésből rövidült le-), a tengeren túlról, Amerikából származik, a gyarmatosítások korában került át Európába, ahonnét a holland, portugál és spanyol kereskedők vitték Ázsiába, Afrikába és Ausztráliába. A mexikói őslakosság 7 ezer éve háziasította. A liszt mellett pálinka is készül belőle és még számos egyéb felhasználási lehetősége van.

A melegebb éghajlatokat kedveli. A táplálkozásban fontos szerepe van. Mivel glutént nem tartalmaz, ezért a lisztérzékenyek is fogyaszthatják.

Itthon leginkább a sárga színű kukorica az elterjedt, de ezen kívül számos fajtája létezik.




Forrás:



http://hu.wikipedia.org/wiki/Kukorica
http://www.terebess.hu/tiszaorveny/gabona.html#kukorica

2009. július 26., vasárnap

Hagyományos házi kenyér

Megpróbáltam kifaggatni a nagymamámat, hogy mégis hogy is készült régen a házikenyér.Tőle és a testvérétől a következőket tudtam meg: 2-3 dkg élesztő, 1 jó tenyérnyi főtt krumplit, kevés liszt, víz- ez képezi a kovászt, melyet 1 éjszakán át pihentettek. Másnap ezt kb. 1 kg liszttel, 2sóval összedolgozzuk, legalább 1 órát pihentetjük, majd megsütjük.



A recept kísérlet tárgyát képezi, az eredményeimről beszámolok.:)

2009. július 25., szombat

Gabonafajták II.

ROZS

A pázsitfélék családjába tartozik. A rozs érdekessége, hogy eredetileg gyomnövény volt. Körülbelül 2500 éve nemesítették, Kis-Ázsiából származik.

Ma Oroszország és Lengyelország a legnagyobb rozstermesztő.

A rozsból nem készíthető rugalmas, jól nyújtható tészta és a belőle készült kenyér sokkal tömörebb.

A rozs a legsötétebb színű gabona. Gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban. Elsősorban Közép- és Kelet-Európában a legnépszerűbb.

Kenyérsütéshez érdemes búzaliszttel keverni, lazább lesz a tészta.

Volt pár kísérletem tiszta rozslisztből készült zsömlére, hát nem lett a legjobb. Hiába kelt meg nagyon szépen sütés közben, a végére összeesett és kemény tömör tészta lett belőle. De búzaliszttel keverve kiváló kenyér lesz belőle.


Forrás:

http://www.terebess.hu/tiszaorveny/gabona.html#rozs
http://hu.wikipedia.org/wiki/Rozs

2009. július 24., péntek

Gabonafajták I.

Búza, kukorica, rizs, hajdina, rozs de folytathatnám a sorolást az árpával a kölessel, a zabbal a cirokkal és teffel is.

Nálunk a búza, kukorica, rozsliszt a legelterjedtebb. A rizsliszt a legfőképpen a lisztérzékenyek gabonája.A hajdina pedig napjainkban feltámadni látszik. Egyre gyakrabban lehet hallani róla.

Először is nézzük a búzát és fajtáit.



BÚZA

búzaszemek

A régészeti adatok alapján a búzát már 9-10 ezer évvel ezelőtt is termesztették a Földközi-tenger partján.

A búza a pázsitfűfélék családjába tartozó növénynemzetség.

A legelterjedtebb kenyérgabona. A finomliszt a hántolt, korpa és csíra nélküli szem őrléséből készül. A lisztet még sokszor fehérítik is, evvel is tovább csökkentve a tápanyagértékét. Ma itthon is kapható olyan liszt, amit vitaminokkal dúsítanak, hogy ellensúlyozzák a tápanyagszegénységét. Ezért sokkal egészségesebb a teljes kiőrlésű liszt.

A tönkölybúzát hívják ősbúzának is, ez a legrégebben termelt fajta. Az alacsony terméshozama miatt visszaszorult, de számos olyan tulajdonsága van, ami miatt értékes. Magas sikér tartalmú. A gluténtartalma sokkal alacsonyabb a "sima" búzáénál, de a lisztérzékenyek számára így sem fogyasztható. A teljes kiőrlésnél az egész szem őrlésre kerül, benne marad a korpa és acsíra is. Napjainkban rendkívül népszerű és egészséges. tönkölybúza

A durumbúza üveges, keményszemű búza, a tésztagyártás kedvelt alapanyaga. Értéke a minőségében rejlik.



Források:

http://www.tonkolybuza.hu/index.php?id=53#jump

http://www.terebess.hu/tiszaorveny/gabona.html#buza

http://hu.wikipedia.org/wiki/Gabona
http://hu.wikipedia.org/wiki/B%C3%BAza

2009. július 23., csütörtök

A legegyszerűbb...

A legegyszerűbb kenyérrecept a következő:

1 kg liszt- 70-30 arányban fehér és teljes kiőrlésű liszt keveréke
1 kocka/5 dkg élesztő
1 ek só
2-3 deci víz

Az élesztőt a langyos vízbe belemorzsolom, kb 20 percig állni hagyom és utána összekeverem a hozzávalókat. A sót és a lisztet előre összedolgozom. Szükség szerint vizet vagy lisztet adok még hozz. A tészta jobb, ha inkább kicsit kemény, mint lágy, mert így nem terül szét annyira a tészta. Dagasztom, míg hólyagos nem lesz, majd félre teszem, letakarom és pihenni hagyom, kb. 1 órát. Amikor a kétszeresére dagadt, akkor formázom és egy tepsibe teszem, ahol még pihenni fog ismét 1 órát. Ezek után 180-200 fokos sütőbe teszem és készre sütöm. A sütési idő a tűzhelytől is függ. Kopogtassuk meg az alját, és ha kong, akkor biztosan átsült a kenyerünk.

2009. július 22., szerda

Előszó

Felfedeztem a kelt tészta csodáját!

Nagyon sokáig nem nyúltam élesztőhöz, mert volt pár sikertelen kísérletem és úgy gondoltam, nekem ez nem fog menni! Aztán egyszer meggondoltam magam. Az Aranygaluskával kezdtem.. Aztán jött a kenyér. Ma már mindent elkészítek, kifejezetten szeretem a kelt tésztát. A kenyér vált a nagy kedvenccé. Nagyon jó érzés összeállítani, elkészíteni a kenyeret, figyelni ahogy sül és megenni is...:)

Szeretek kísérletezni, variálni a receptekkel. Nem mondom, hogy nem sikerül félre néha, de a próba mindig megéri.

A blogban szeretném megosztani az általam készített élesztős ételek receptjeit.